Hizmetlerimiz

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta kuruları küçük, düz, oval şekilli gövdelere sahiptir. Kanatları yoktur. Yetişkinlerde kanat pedleri denilen kanatların izleri vardır, ancak tamamen fonksiyonel kanatlara dönüşmezler. Yetişkin tahta kuruları kahverengi renktedirler fakat beslendiklerinde kırmızımsı bir renge sahip olurlar.

Tahta kurusu hızlı mıdır ; tam yetiştirilen tahta kuruları nispeten yavaş hareket eder. Tahta kurusu boyutu 4 mm ve 5 mm arasında ölçülür .

  • Ev sahipleri bazen tahta kuruların çıplak gözle göremeyecek kadar küçük olduğu konusunda yanlış düşünceye sahipler.
  • Gençler küçük ve görülmesi zor olabilir, ancak yetişkinler çıplak gözle görülebilir ve saklamak için kullandıkları çatlak ve yarıklarda bulunabilirler.

Yeni yumurtadan çıkan yavru, yaklaşık olarak bir iğne başının büyüklüğündedir ve beslenene kadar beyaz veya bronz renge sahiptir. Genellikle bir elma çekirdeğinin büyüklüğü ve şekli ile benzerlik kurularak tarif edilirler.

Tahta kurusu ilaçlama neden gereklidir?

Tahta kuruları, tek besin kaynağı olarak kanla beslenirler. Yetişkin aşamasına olgunlaşa bilmeleri için, olgunlaşmamış aşamalarının her birinde bir kez kanla beslenmeleri gerekir. Yetişkin dişiler de yumurta üretmek için kana ihtiyaç duyarlar. Tahta kuruların insanları ısırmasına rağmen, hastalıkları insanlara aktardığı bilinmemektedir ancak kaşıntı ve alerji yapması sebebiyle korunmak için mutlaka tahta kurusu ilaçlama yaptırılmalıdır.

Bir yüzeyde bulunan bulunan kan lekeleri, ısırıklar ve tahtakurusu dışkıları ve deri dökülmeleri, bir yatak böcek istilasının belirtilerinden bazılarıdır.

Vücutta bulunan ısırıklar genellikle yatak uyku esnasında gerçekleşir ve el, boyun, yüz, omuz, bacak ve kol bölgelerinde daha yoğun görülür. Her zaman için durum bu şekilde olmasa da, tahtakurusu ısırıkları genellikle küçük bir alanda bir araya toplanır ve bazen bir çizgi veya zikzak şeklinde görülebilir.Isırıklar genelde iltihaplanmış, kaşıntılı kırmızı küçük, düz veya kabarık bölgelere benzer.

  • Tahtakurusu ısırık reaksiyonları, her zaman ısırıldıktan hemen sonra görünmez ve belirtilerin ortaya çıkması birkaç gün sürebilir. Bununla birlikte, tahta kurusu ısırıklarına vücut tarafından verilen tepkiler birbirinden çok farklı da olabilmektedir.
  • Tahta kurusu ısırığının büyüklüğü faklı durumlara göre değişebilmektedir.

Tahta Kurusu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Böceklerden kurtulma yollarını uygulamayıp bireysel tarımsal ilaçlar ile böceklerden kurtulmak istenmesi durumunda, ciddi zararlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun nedeni ise; tahta kurularının koloni halinde yaşamaları ve karanlıkta ortaya çıktıklarında hepsinin görünmemesidir. Koltukların kumaşlarının aralarına girebilecekleri gibi mobilyaların başlık kısımlarının arkalarında da kendilerine yer bulabilmektedirler. Hızla oldukça geniş bir alana yayılan tahta kuruları için profesyonel bir ilaçlama tekniğinin uygulanması dışında bir seçenek olmamaktadır. Tahta kurusu ilaçlama firması olarak müşterilerimize alanında eğitilmiş olan bir ekip ile profesyonel bir ilaçlama hizmeti vermekteyiz. İnsan sağlığına zarar vermeyen ilaçlar ile müşterilerimizin yaşam alanlarından tahta kurularını kalıcı olarak arındırmaktayız. Gerek duyulması halinde ilaçlanan alana periyodik olarak ilaçlama yapılmaya devam edilmektedir.